Kopiec Wandy - spacer wHucie.pl
... ...
Kopiec Wandy


Punkt początkowy: Kopiec Wandy (dojazd tramwaje 10,16,21,22)

Punkt końcowy: Kopiec Wandy (dojazd tramwaje 10,16,21,22)

Długość trasy: 1km.     Czas spaceru: ok. 45min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Kopiec Wandy to najstarszy zabytek na terenie obecnej Nowej Huty. Zbudowany został ok. VII – VIII wieku. Zgodnie z legendą kopiec jest mogiłą Wandy, córki Kraka, której ciało miano wyłowić z nurtów nieopodal przepływającej Wisły. Na obecną chwilę nie jest to potwierdzone, ponieważ tak naprawdę kopiec nigdy nie był dokładnie przebadany przez archeologów. Badania georadarem w 2017 roku potwierdziły jedynie występowanie anomalii wewnątrz budowli. Kopiec Wandy zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”. Warto odwiedzić kopiec 4 listopada i 6 lutego. Możemy wtedy zobaczyć słońce zachodzące nad Kopcem Krakusa. Są to przybliżone daty słowiańskich świąt. Okolica jest spokojna i bezpieczna. Są ławki oraz drewniane leżaki.

W okolicy możemy zobaczyć jeszcze Fort pomocniczy piechoty 49 ½ a „Mogiła”. Jest to element budowanej przez austriaków Twierdzy Kraków. Do jego zadań należała obrona Traktu Sandomierskiego oraz przedpola szańca „Wanda”. Jest odnowiony, ale zamknięty. Na obecną chwilę nie ma pomysłu na jego wykorzystanie.

Najlepszy dojazd jest tramwajem linii 21 lub 22. Wysiadamy na przystanku "Kopiec Wandy", pokonujemy schody i już jesteśmy na miejscu. Nieco dalej zatrzymuje się tramwaj linii 10 (przystanek "Fort Mogiła").

Galeria zdjęć
Jesień

Jesienią jest pięknie. Warto odwiedzić Kopiec Wandy. Gdy liście opadną bardzo dobrze widać Kombinat.


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: