Lasek mogilski - spacer wHucie.pl
... ...
Lasek mogilski


Punkt początkowy: Przystanek "Lasek mogilski" (dojazd autobusy 123,153,163,193)

Punkt końcowy: Przystanek "Lasek mogilski" (dojazd autobusy 123,153,163,193)

Długość trasy: 2km.     Czas spaceru: ok. 40min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
O lasku mogilskim zapewne każdy słyszał, ale z rozmów wiem, że mało kto w tym miejscu był.
A wybrać się tam na spacer naprawdę warto. Jest to jeden z zaledwie dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty (obok lasku łęgowskiego). Dojazd nie sprawia żadnego problemu. Autobusy jeżdżą stosunkowo często. Dla samochodu także bez problemu znajdziemy miejsce parkingowe zaraz przy wejściu lub przy działkach.

Lasek mogilski zajmuje obszar ok. 24ha. Porastają go głównie wiąz, dąb i jesion. Znacza część to stary drzewostan. Miejscami możemy poczuć się jak w dawnej puszczy. Alejki są asfaltowe, sporo ławek, czysto. Ludzi przychodzi tutaj raczej mało, dzięki czemu jest to idealne miejsce na romantyczny spacer i randkę w Nowej Hucie.
Nie zabłądzimy, alejki prowadzą na około lasku spotykając się w jednym miejscu. Trasa na mapie to tylko przykład. Sami możemy znaleźć ulubione zakątki. Odpowiedź dla niedowiarków z poza NH - Tak, jest bezpiecznie.

W lasku znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. W obecnym kształcie została ona wybudowana przez mieszkańców w roku 1986, natomiast pierwsza kaplica w tym miejscu datowana jest na rok 1947. W kaplicy odbywają się majówki (w niedzielę ze Mszą Św.), a w ostatnią niedzielę września dróżki różańcowe. Dokładna rozpiska znajduje się na stronie mogilskich cystersów.

Kończąc spacer możemy usiąść na chwilę nad wisłą, iść w kierunku starej mogiły lub wyjść na błonia mogilskie na autobus.

Galeria zdjęć
Jesień

Jesienny Lasek Mogilski jak zawsze spokojny, ale nie opuszczony. Spotkałem nawet osobę zbierającą grzyby.


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: