Aleją Róż - spacer wHucie.pl
... ...
Aleją Róż


Punkt początkowy: Plac Centralny (dojazd tramwaje 4,10,16,21,22 autobusy 174,502)

Punkt końcowy: Arka Pana (dojazd tramwaje 1,5 autobusy 123,139,153,501)

Długość trasy: 2km.     Czas spaceru: ok. 35min.

Typ: miejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Spacer rozpoczynamy na Placu Centralnym czyli miejscu, które każdy zna i bardzo łatwo tam dojechać. Chociaż początek spaceru umownie zaznaczyłem na środku Placu Centralnego, warto także podejść pod pomnik Solidarności - "Bądź wierny, idź". Pomnik pierwotnie znajdował się na terenie Huty im. Tadeusza Sendzimira (przed walcownią zgniatacz). Na Plac Centralny trafił w 2005r. w związku z planowanym wyburzeniem walcowni. Ma formę litery V, osadzonej na cokole. Na pomniku znajdują się tabliczki z datami ważnym dla Nowej Huty.

Wracamy na Al. Róż i idziemy tą piękną osią Nowej Huty. Mijamy miejsce, gdzie dawno dawno temu stał Lenin, tuż obok widzimy wciąż czynną Restaurację Stylowa. Następnie po przejściu przez al. Przyjaźni wchodzimy do Parku Ratuszowego. W planach była budowa w tym miejscu okazałego ratusza, jednak w związku z włączeniem Nowej Huty do Krakowa planu tego nigdy nie zrealizowano. Ratusz po prostu nie był już potrzebny. Park słynie z dużej ilości emerytów siedzących na ławkach ale przede wszystkim grających w karty lub szachy. Zobaczyć możemy także rzeźbę wyglądem przypominającą rybę. Ostatnia, która pozostała z czasów budowy parku.

Przy parku na os. Słonecznym znajduje się Muzeum Dzieje Nowej Huty. Warto wstąpić i obejrzeć aktualną wystawę. Cena biletu normalnego to tylko 6zł. Następnie, również na os. Słonecznym warto zrobić sobie chwilę przerwy przy filii cukierni Pingwinek z os. Hutniczego. To przede wszystkim pyszne lody własnej produkcji.

Idziemy dalej aleją Róż (na której róże wciąż rosną i mają się dobrze) i skręcamy w ul. Ignacego Mościckiego (przy szkole). Po chwili spaceru zza rogu wyłania się piękny, oryginalny czołg IS-2. Trafił on do Nowej Huty 25 stycznia 1969 r.

Kolejny punkt spaceru to Teatr Ludowy. Powstał w grudniu 1955 roku wraz z premierą sztuki Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego. Piękny budynek zaprojektowali Janusz i Marta Ingarden oraz Jan Dąbrowski. Wieczorem atrakcją jest także odrestaurowany neon nad teatrem. Idąc dalej dochodzimy do placu bieńczyckiego. Widzimy tutaj, że nowohucianie wciąż lubią tradycyjny handel. Kupimy tu przede wszystkim świeże owoce i warzywa, często prosto od rolników.

Powoli zbliżamy się do końca tego spaceru, w oddali widać już kościół Arka Pana. Inicjatorem budowy był ks. Józef Gorzelany, a wiązało się to z obroną krzyża w 1960r. Ówczesny kard. Karol Wojtyła w dniu 18 maja 1969 wmurował kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Był to pierwszy nowo wybudowany kościół Nowej Huty.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: