Krzesławice - spacer wHucie.pl
... ...
Krzesławice


Punkt początkowy: LIDL przy Kocmyrzowskiej (dojazd tramwaje 1,5 autobusy 110, 122, 160, 422, 202)

Punkt końcowy: Zalew Nowohucki (dojazd tramwaje 4,21,22 autobusy 123, 132, 139, 142, 153, 174, 501)

Długość trasy: 3km.     Czas spaceru: ok. 45min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVII - Wzgórza Krzesławickie

KRAKÓW pogoda
Spacer po Krzesławicach rozpoczynamy przy sklepie LIDL (przystanek "Cienista"). Wybrałem ten punkt ze względu na możliwość kupienia lodów/wody na spacer, ale także ze względu na stosunkowo dobry dojazd z różnych części Nowej Huty. Zmotoryzowani mogą tutaj zostawić samochód w po spacerze wrócić (ul. Bulwarową). Po zakupach udajemy się na spacer ulicą Stadionową. Nie jest to może najbardziej reprezentacyjna ulica Nowej Huty, ale za to cicha i spokojna (czasem tylko słychać ryk silników z pobliskiego stadionu żużlowego). Na jej końcu przechodzimy przez mostek nad rzeką Dłubnią i już jesteśmy w Krzesławicach. Spacer można również rozpocząć od tego miejsca, a dokładniej od przystanku "Wańkowicza"

Już na samym początku Krzesławic możemy odwiedzić miejsce pamięci, gdzie w 1943r. Hitlerowcy rozstrzelali polaków. Niestety w internecie ciężko jest o jakieś bliższe informacje na ten temat. Kontynuujemy spacer idąc ulicą Melhiora Wańkowicza (ur. w 1892r. pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta). Po drodze mijamy kilka drewnianych domów, które mogłyby być zabytkami, a niestety niszczeją opuszczone. Po lewej stronie na uwagę zasługują dwie pięknie odnowione kapliczki. Pierwsza na skrzyżowaniu z ulicą PCK, a druga z Łempickiego.

Pierwszym miejscem, gdzie możemy zostać na dłużej jest zabytkowy drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej. Pochodzi z 1648 roku i pierwotnie znajdował się w Jaworniku koło Myślenic. W 1983 roku został przeniesiony do Krzesławic. Drugi ważny przystanek to Dworek Jana Matejki, który kojarzą chyba wszyscy, a mało kto był w środku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. Bilet normalny kosztuje 10zł, ulgowy 5zł. Jest to typowa parterowa wiejska rezydencja. Jan Matejko swoją pracownię miał w niewielkiej przybudówce. Dworek otacza park do którego wstęp jest wolny i prowadzi przez niego popularna ścieżka nad zalew nowohucki czyli do punktu finalnego naszego spaceru.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: