Przylasek Rusiecki - spacer wHucie.pl
... ...
Przylasek Rusiecki


Punkt początkowy: przystanek "Żwirownia" (dojazd autobus 141)

Punkt końcowy: pętla autobusowa "Przylasek Rusiecki" (dojazd autobus 141)

Długość trasy: 2km.     Czas spaceru: ok. 90min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Przylasek Rusiecki to w sumie 14 zbiorników wodnych. Zajmują łączną powierzchnię 86 hektarów. Powstały w miejscu wydobycia żwiru na budowę Huty im. Lenina. Klasycznie większość nowohucian przylasek kojarzy ze zbiornikiem nr 1 czyli najbardziej wschodnim. Znajduje się tam strzeżona plaża (w czasie wakacji) oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dojazd MPK nie jest najlepszy, ale zajmuje mniej niż godzinę z każdej części Nowej Huty. Wsiadamy w tramwaj 10 lub 21 i jedziemy na pętlę w Pleszowie. Z tamtąd bezpośrednio dojedziemy autobusem linii 141. Warto wcześniej zaplanować przesiadkę, ponieważ autobus 141 jeździ co ok. półtorej godziny.

Wysiadamy na przystanku "Żwirownia". Nie sposób go przeoczyć, zazwyczaj wysiadają na nim prawie wszyscy. Idziemy kilkanaście metrów wzdłóż drogi, następnie skręcamy w lewo i już jesteśmy w krainie nowohuckich jezior. Wstęp jest bezpłatny, jedynie samochody i motory płacą za wjazd. Do wyboru mamy albo plażę strzeżoną albo dziesiątki prywatnych mini plaż szczelnie osłoniętych zielenią. Jeżeli chcemy pływać KONIECZNIE wybieramy plażę STRZEŻONĄ. Nie zapominajmy, że jest to dawna żwirownia i dno jest niepewne. Mogą również występować wiry. Mini plaże przeznaczone są raczej dla wędkujących lub grillujących. Obie formy są równie atrakcyjne i każda ma swoich zagorzałych fanów. W sezonie, zwłaszcza w weekendy ciężko jest znaleźć kawałek wolnej przestrzeni.

Trasa polecana na całodniowy wypad za miasto, także dla rodziców z dziećmi. Plaża strzeżona jest bezpieczna, czysta. Wyznaczone są 2 strefy głębokości. W wakacje dodatkowe (płatne) atrakcje dla dzieci.
Powrót autobusem ze znanego już przystanku, lub spacer na pętlę "Przylasek Rusiecki". Po drodze widok na Wisłę oraz całkiem spory i fotogeniczny most kolejowy.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: