Zalew w Zesławicach - spacer wHucie.pl
... ...
Zalew w Zesławicach


Punkt początkowy: Zesławice - pętla autobusowa (dojazd autobusy 122,422)

Punkt końcowy: Zesławice - pętla autobusowa (dojazd autobusy 122,422)

Długość trasy: 3km.     Czas spaceru: ok. 45min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVII - Wzgórza Krzesławickie

KRAKÓW pogoda
Zapewne większość nowohucian mówiąc słowo "zalew" ma na myśli zalew nowohucki przy ul. Bulwarowej. Nigdy nie przepadałem za spacerami nad tym zalewem i dlatego proponuję spacer nad drugi nowohucki zalew - w Zesławicach. Znajduje się on na skraju miasta dzięki czemu jest tutaj mniej ludzi, cisza i spokój. Czasem tylko przeszkodzi pędzący do Warszawy Pendolino.

Do Zesławic dojedziemy autobusami 122 lub 422 z al. Przyjaźni i na pętli autobusowej rozpoczynamy spacer. Kierujemy się na zachód ul. Gustawa Morcinka. Po prawej stronie widać cegielnię z charakterystyczną kopułą a po lewej dawną kopalnię odkrywkową oraz działki. Możemy na chwilę odbić z głównej drogi i skręcić w ul. Ku Raciborowicom aby zobaczyć zabytkowy drewniany krzyż. Został on odrestaurowany w 2006r.

Dochodzimy do parkingu przy zalewie i naszym oczom ukazują się 2 zbiorniki zalewu z malowniczą drogą między nimi. Zostały one wybudowane aby zapewnić ujęcie wody dla powstającego miasta Nowa Huta. Dla zmotoryzowanych tuż przy zalewie znajduje się parking. Oczywiście darmowy. Tras spacerów można tutaj wymyślić wiele ale ja proponuję iść środkową drogą i obejść lewy zbiornik. Gdy już dojdziemy do jego końca możemy usiąść przy Dłubni (która zasila oba zbiorniki) na jednym z pni które są dziełem bobrów. Widać na nich charakterystyczne ślady zębów.

Powrót na znaną już pętlę autobusową i koniec spaceru. Autobusy w weekendy nie jeżdżą zbyt często, warto więc wysiadając sprawdzić rozkład jazdy. Jeśli mamy chwilę czasu polecam przejść się jednym z pierwszych nowohuckich osiedli robotniczych. Sam spacer tą trasą to ok 40-50minut jednak spędzić tutaj warto nawet całe popołudnie.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: