Mogiła - spacer wHucie.pl
... ...
Mogiła


Punkt początkowy: przystanek "Bardosa" (dojazd tramwaje 10,12,16)

Punkt końcowy: Klasztor w Mogile (dojazd autobusy 123,153,163,193)

Długość trasy: 3km.     Czas spaceru: ok. 45min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Mogiła to dawna wieś, a obecnie część dzielnicy XVIII Nowa Huta. Według legendy nazwa nawiązuje do Wandy, córki Kraka, która nie chcąc poślubić Niemca, miała utopić się w Wiśle. W pobliżu miejsca, gdzie zostało odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. W 1222 biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował wieś Clara Tumba cystersom oraz ufundował kościół. W 1291 r. po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Mogiła.

Trasę rozpoczynamy na przystanku tramwajowym "Bardosa". Przechodzimy przez ulicę i cały czas spacerujemy wzdłuż ul. Bardosa. Po drodze możemy zobaczyć kilka drewnianych domów. Większość z nich jest w opłakanym stanie, więc warto korzystać, póki te małe pomniki polskiej architektury cieszą jeszcze nasze oczy. Jeżeli są z nami dzieci możemy zrobić sobie przerwę i skręcić na plac zabaw. Jest on mały ale w dość dobrym stanie i najważniejsze, że bardzo spokojny. Siedząc na ławeczce możemy zobaczyć budynek dawnego młyna, który obecnie jest zaaranżowany na mieszkania. Wyróżnia się on wśród okolicznych starych domostw. W okolicy możemy spotkać kury, gęsi i inne zwierzęta hodowlane.

Kończymy z ul. Bardosa i dalej kontynuujemy ul. Powiatową gdzie już po chwili zobaczymy kolejny przystanek czyli kapliczkę. Następnie idąc dalej ul. Powiatową (skręcającą w prawo tuż za kapliczką) mijamy Dłubnię i wchodzimy na całkiem sporą polanę i wały na których można urządzić sobie dłuższą przerwę i np. zjeść przygotowane w domu kanapki. To bardzo urokliwe miejsce, a bardzo rzadko odwiedzane. Wały są oczywiście koszone, więc trawa idealnie nadaje się na rozłożenie koca.

Powrót przez ul. Żaglową (pierwsza w prawo za polami) aż do Klasztoru w Mogile, który obowiązkowo odwiedzamy. Ewentualna modyfikacja to powrót ulicą Stare Wiślisko, którą wyjdziemy na błonia mogilskie. Ulice są w większości opisane. Trasa łatwa do zapamiętania.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: