Przez Mogiłę do Centrum - spacer wHucie.pl
... ...
Przez Mogiłę do Centrum


Punkt początkowy: przystanek "Bardosa" (dojazd tramwaje 10,12,16)

Punkt końcowy: Plac Centralny (dojazd 4,10,12,16,21,22 autobusy 174,502)

Długość trasy: 5km.     Czas spaceru: ok. 70min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Trasa długa ale bardzo ciekawa i różnorodna. Pierwsza część spaceru to Mogiła. Jest to dawna wieś, a obecnie część dzielnicy XVIII Nowa Huta. Według legendy nazwa nawiązuje do Wandy, córki Kraka, która nie chcąc poślubić Niemca, miała utopić się w Wiśle. W pobliżu miejsca, gdzie zostało odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. W 1291 r. po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Mogiła. Trasę rozpoczynamy na przystanku tramwajowym "Bardosa". Przechodzimy przez ulicę i cały czas spacerujemy wzdłuż ul. Bardosa. Po drodze możemy zobaczyć kilka drewnianych domów. Większość z nich jest w opłakanym stanie, więc warto korzystać, póki te małe pomniki polskiej architektury cieszą jeszcze nasze oczy. Jeżeli są z nami dzieci możemy zrobić sobie przerwę i skręcić na plac zabaw. Jest on mały ale w dość dobrym stanie i najważniejsze, że bardzo spokojny. Siedząc na ławeczce możemy zobaczyć budynek dawnego młyna, który obecnie jest zaaranżowany na mieszkania. Wyróżnia się on wśród okolicznych starych domostw. W okolicy możemy spotkać kury, gęsi i inne zwierzęta hodowlane.

Kontynuujemy spacer, tym razem ulicą Powiatową, przy której już po chwili zobaczymy kolejny przystanek czyli kapliczkę. Przedstawia ona św. Jana Nepomucena. Był to czeski święty, zrzucony z Mostu Karola do Wełtawy. Jest patronem Pragi, spowiedników, mostów, przepraw oraz orędownikiem podczas powodzi (w takiej roli została prawdopodobnie wybudowana). Pochodzi z 1 poł. XIXw. Następnie idąc dalej ul. Powiatową (skręcającą w prawo tuż za kapliczką) mijamy Dłubnię i wchodzimy na całkiem sporą polanę i wały na których można urządzić sobie dłuższą przerwę i np. zjeść przygotowane w domu kanapki. To bardzo urokliwe miejsce, a bardzo rzadko odwiedzane. Wały są oczywiście koszone, więc trawa idealnie nadaje się na rozłożenie koca.

Dalej spacerujemy przez ul. Żaglową (pierwsza w prawo za polami) i zwiedzamy Mogiłę. Dochodzimy do przystanku autobusowego przy Klasztorze Cystersów. Możemy odwiedzić Klasztor, wrócić do domu autobusem lub po prostu iść dalej i cieszyć się zielenią. Kolejna część to Park Żeromskiego z cudownym widokiem na Łąki Nowohuckie. A dotrzemy tam skręcając w lewo w ulicę Klasztorną, następnie po kilku minutach skręcamy w prawo w ulicę Odmętową. Łąki nowohuckie to Użytek Ekologiczny objęty ochroną prawną. Należą do programu "Natura 2000", zajmują obszar 57ha. Są bardzo bogate pod względem przyrodniczym. Badacze naliczyli się tutaj ponad 300 gatunków roślin oraz ponad 70 gatunków ptaków. Możemy tutaj spotkać także 4 gatunki chronionych motyli

Spacer kończymy przejściem przez os. Centrum E, wychodząc na Plac Centralny przy Pomniku Solidarności. Pierwotnie (od 1999r) stał on przed halą walcowni zgniatacz na kombinacie. Został przeniesiony na obecne miejsce w 2005r. Na pomniku znajdują się daty ważne dla Nowej Huty, związane m.in. z Solidarnością i Papieżem Janem Pawłem II. Tytuł pomnika "Bądź wierny, idź" to cytat z Herberta („Przesłanie Pana Cogito”).

Galeria zdjęć


-->


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: