Branice - Muzeum Archeologiczne i park - spacer wHucie.pl
... ...
Branice - Muzeum Archeologiczne i park


Punkt początkowy: Branice, ul. Plastusia (dojazd autobus 131 (z Pleszowa))

Punkt końcowy: Branice, ul. Plastusia (dojazd autobus 131 (do Pleszowa))

Długość trasy: 1km.     Czas spaceru: ok. 60min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Nie jest to typowy spacer a raczej wycieczka do bardzo ładnego zakątka Nowej Huty. Do Branic dojeżdżamy autobusem 131 który jeździ co godzinę z Pleszowa. Do Pleszowa dotrzemy bez problemu- jeżdżą tam dwa tramwaje (10 oraz 21).

Branice to dawna wieś która została włączona do Krakowa w 1951r. Obecnie to część Nowej Huty. Miejscem dla którego warto tam jechać jest oddział Muzeum Archeologicznego. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest klasycystyczny dwór rodziny Badenich. Pochodzi on z XIX wieku.

Z historycznego punktu widzenia ważniejszy jest jednak drugi dwór - renesansowy dwór obronny pochodzący z 1603r. zwany "lamusem". Został zbudowany na planie kwadratu, ma 3 kondygnacje a ściany zdobi piękna dekoracja sgraffitowa (utworzona przez zeskrobywanie). To właśnie tutaj możemy zwiedzić wystawę przygotowaną przez muzeum. Archeolodzy byli obecni w Nowej Hucie od początków budowy kombinatu a efektem ich pracy jest wiele znalezisk które warto zobaczyć.

Ciężko jest podać czas jaki zajmie cała wycieczka. Po zwiedzeniu wystawy warto usiąść, zrobić zdjęcia i przespacerować się parkiem. Myślę, że nie ma się gdzie spieszyć a spędzenie godziny z dala od zgiełku miasta będzie dobrym pomysłem. Bilet wstępu to ok. 5zł.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: