Łuczanowice - spacer wHucie.pl
... ...
Łuczanowice


Punkt początkowy: Łuczanowice - pętla autobusowa (dojazd 117,160,242)

Punkt końcowy: Łuczanowice - pętla autobusowa (dojazd 117,160,242)

Długość trasy: 3km.     Czas spaceru: ok. 45min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVII - Wzgórza Krzesławickie

KRAKÓW pogoda
Łuczanowice jak większość w NH to dawna nazwa wsi. Obecnie znajduje się w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Dojedziemy tam trzema autobusami (2 z Kombinatu, 1 z al. Przyjaźni), co nie sprawi większego problemu. Warto tutaj przyjechać i zobaczyć dwór, cmentarz a przede wszystkim piękne widoki.

Pierwszy na naszej trasie jest dwór. Wybudowano go w roku 1787 w stylu barokowo-klasycystycznym. Stary dwór jednak rozebrano (był modrzewiowy) a ten który obecnie widzimy zaprojektował w 1902r Tadeusz Stryjeński dla hr. Władysława Mycielskiego. Nad głównym wejściem zachował się herb rodziny Mycielskich. Oryginalnie otoczenie dworku stanowił park w stylu angielskim z dwoma stawami i rzadkimi gatunkami drzew. Obecnie niestety park podupada a w dworku znajduje się kaplica, świetlica oraz mieszkają lokatorzy.

Idziemy dalej przy okazji zwiedzając Łuczanowice. Po drodze widzimy pięknie odnowiony krzyż. Na samym końcu ul. Orłowskiego dochodzimy do cmentarza kalwińskiego. Jest to bardzo charakterystyczne miejsce, otoczone drzewami a pierwsze co rzuca się w oczy to kopiec. Kryje on w sobie komorę grobową Żeleńskich. Na jego szczycie stoi obelisk wysoki na 5metrów z kamienną urną. Bardzo charakterystyczny jest także wysoki, drewniany krzyż.

Cmentarz znajduje się na wzgórzu z którego mamy piękny widok na Nową Hutę, ale przede wszystkim na Kombinat oraz okoliczne pola. Większość jest nadal uprawiana. Według mnie widok jest bardzo ciekawy i oddaje klimat początków Nowej Huty - mieszania się rolnictwa z przemysłem i miejskim stylem życia.

Galeria zdjęć
Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: