Łąka, rzeka, las - spacer wHucie.pl
... ...
Łąka, rzeka, las


Punkt początkowy: Plac Centralny (dojazd tramwaje 4,10,16,21,22 autobusy 174, 502)

Punkt końcowy: Błonia mogilskie (dojazd autobusy 123,153,163,193)

Długość trasy: 6km.     Czas spaceru: ok. 75min.

Typ: podmiejskie     Dzielnica: XVIII - Nowa Huta

KRAKÓW pogoda
Trasa długa ale za to bardzo ciekawa i w znacznej większości z dala od zgiełku miasta. Rozpoczynamy na Placu Centralnym czyli jednym z najważniejszych miejsc Nowej Huty, a co dla Nas ważniejsze - z bardzo dobrą komunikacją miejską. Kierujemy się na zachód, za Nowohuckie Centrum Kultury. Po drodze mijamy bardzo ładny plac zabaw dla dzieci (często odwiedzany) oraz nowość w NH czyli wybieg dla psów (zyskujący popularność).

Po zejściu w dół ulicą Padniewskiego jesteśmy już na najpiękniejszej części łąk nowohuckich. Jest to Użytek Ekologiczny objęty ochroną prawną. Obejmuje obszar 57ha. Całe łąki są bardzo bogate pod względem przyrodniczym. Badacze naliczyli się tutaj ponad 300 gatunków roślin oraz ponad 70 gatunków ptaków. Idąc "wałem" mamy wiele okazji do podziwiania rozległych widoków oraz odpoczynku. Jest tutaj stosunkowo mało spacerowiczów za to ławek dużo.

Opuszczamy łąki i dochodzimy do ul. Odmętowej przy której stoi pięknie odrestaurowana kapliczka św. Jana Nepomucena z XIX wieku. Ulicą Odmętową dojdziemy prosto nad Wisłę czyli kolejny przystanek na Naszej trasie. Warto zejść z wału i na chwilkę usiąść zwłaszcza jeśli będziemy mieli szczęście i brzeg nie będzie oblegany przez wędkarzy.

Wracamy na ulicę, przechodzimy przez rondo i kolejny przystanek to lasek mogilski. Bardzo niedoceniany ale za to bardzo spokojny i ciekawy fragment Nowej Huty. W zasadzie temat na osobny spacer. Jest dość spory (jak na miasto oczywiście) bo zajmuje powierzchnię ok. 24 ha. Rosną w nim głównie wiązy, dęby i jesiony. W lasku znajduje się Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej w której odprawiane są głównie Nabożeństwa Majowe.

Kierując się alejkami na północny wschód a na rozwidleniu na północny zachód wyjdziemy z lasku i znajdziemy się na błoniach mogilskich zkąd zabierze nas autobus (przystanek Stare Wiślisko).

Galeria zdjęć
Jesień

W piękne jesienne dni trasa obowiązkowa. Trzeba nacieszyć oko rozległymi widokami oraz barwami przed zimą.
-->


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: