Fort i park. Stoki. - spacer wHucie.pl
... ...
Fort i park. Stoki.


Punkt początkowy: os. Na Stoku (dojazd autobusy 142, 182)

Punkt końcowy: os. Na Stoku (dojazd autobusy 122, 142, 182, 422)

Długość trasy: 2km.     Czas spaceru: ok. 35min.

Typ: miejskie     Dzielnica: XVII - Wzgórza Krzesławickie

KRAKÓW pogoda
Spacer na którym dotkniemy historii ale także odpoczniemy w parku wśród drzew. Szczególnie polecany dla rodziców z dziećmi. Jest stosunkowo krótki. Rozpoczynamy na przystanku "Architektów". Tuż przy przystanku, między drzewami znajduje się Fort 49 Krzesławice czyli jeden z wielu obiektów Twierdzy Kraków. Był to fort artyleryjski a obecnie znajduje się w nim Młodzieżowy Dom Kultury, chociaż pomysłów na jego wykorzystanie przez dziesięciolecia było sporo. Mieścił się tu np. hotel robotniczy a i działkowcy próbowali zostawić na nim "swój ślad". Tuż przy forcie znajduje się park w którym stoi pomnik na cześć ofiar hitlerowskich egzekucji. Po II Wojnie Światowej dokonano ekshumacji w ramach której znaleziono 440 zwłok. Większość to mieszkańcy Krakowa przywożeni z więzień przy ul. Senackiej(tzw. więzienia św. Michała)oraz przy ul. Montelupich.

Kolejna część spaceru nie jest już historyczna. Idąc dalej osiedlem dochodzimy do parku wraz z dość sporym placem zabaw dla dzieci a nawet mini basenem. Znajduje się tutaj także scena na której dzielnica od czasu do czasu organizuje festyny. To bardzo popularne miejsce odpoczynku pobliskich mieszkańców. Można tu spotkać spacerowiczów w każdym wieku.

Park zamieszkuje sporo gatunków ptaków. W linku strona ze zdjęciami i nazwami ptaków, przydatna podczas spaceru z dziećmi.

Galeria zdjęć
Jesień

Jesień na Stokach/Wzgórzach przychodzi powoli. Mało jest tu klonów, które wcześnie dają piękną feerię barw. Ale i tak jest pięknie, w słoneczne dni sporo dzieci wychodzi po obiedzie na plac zabaw.


Zima

Zimą okoliczne górki pełne są dzieci zjeżdżających na sankach. Jest pięknie.


Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, wiesz co ciekawego dzieje się w Nowej Hucie lub znasz fajną trasę na spacer - napisz przez zamieszczony formularz kontaktowy. Nie zapomniej podać swojego maila, ewentualnie nr telefonu w celu dalszego kontaktu.

Zdjęcia można przysyłać poprzez profil na facebook`u. Link tutaj. Zapraszam.
Imię i Nazwisko:

E-Mail:

Treść wiadomości: